O plemeni

Tosa patří mezi tzv. molossy - mohutné, těžké, silné psy.
Již na první pohled budí respekt svým postojem a velikostí.Je výborným hlídačem, ale pokud nemá důvod, nereaguje a zbytečně neštěká. Zdánlivě znuděně a bez zájmu pozoruje své okolí a neustále hlídá.
K rodinným známým a k dětem je vždy velmi přátelská.K cizím lidem je většinou nedůvěřivá.
Svého pána a rodinu skutečně miluje a je na ní zcela citově závislá a je připravena ji kdykoliv bránit.
Ač to může znít komicky, je tosa přes svoji velikost velký mazel a má sklony k tomu být postelový pes.
Obecně tosa miluje peřiny a polštáře, proto jí skutečně dopřejte měkký pelíšek.Vyhnete se tak zároveň vzniku ošklivých hrubých otlaků na končetinách, které se pak jen těžko odstraňují.
Toto japonské plemeno má výborný charakter, jedná se o psy velmi inteligentní, učenlivé a snadno ovladatelné. Při správné výchově z tosy vyrůstá skutečně vyrovnaný pes a opravdový partner všech členů rodiny. Při výchově tosy je potřeba TRPĚLIVOSTI (nereaguje na povel během pikosekundy jako například lovecká plemena), DŮSLEDNOSTI (stejně jako u dětí :-)) a LASKAVOSTI (je velmi vnímavá na změnu nálady svého pána). Fyzické násilí nepoužívejte.Vystačíte si se změnou hlasu, nebo klepnutím novinami.                                                                                  

Aby jste tosu udrželi ve výborném zdravotním stavu a  fyzické kondici, vyžaduje kvalitní stravu. Není potřeba věnovat zvláštní péči její srsti.V období línání lze proces urychlit vyčesáváním jemným kartáčkem, či speciální gumovou rukavicí a popřípadě podávat doplněk stravy pro rychlejší obnovu srsti.                                   

Do základní péče také patří pravidelná vakcinace a odčervení u veterináře, kde zároveň provedťe kontrolu stavu drápků, uší a zubů.                                              

Tosa není vhodná k celoročnímu držení venku, či v kotci! Díky svým unikátním vlastnostem a vyrovnané povaze je tosa vhodná také ke canisterapii, osvědčila se i jako služební plemeno. Policie ji využívá i k hledání drog.                      

HISTORIE
Tosa inu se někdy nazývá také Tosa-ken. Název je odvozen od japonského města Tosa, kde byla vyšlechtěna jako ideální pes k psím sumo zápasům. Psi při nich nesměli projevit strach, ani protivníka kousnout, jinak byli vyřazeni jak ze zápasu, tak z chovu. Tyto zápasy byly považovány za ideální lekce pro samurajské bojovníky. Studiem psů během zápasu se měli naučit jejich odvaze, nebojácnosti a statečnosti. K regulérním zápasům s přísnými pravidly se vždy používali pouze psi. Feny měly odjakživa za úkol pouze zachování rodu.
Tosa měla v Evropě poměrně úzkou chovatelskou základnu a často docházelo ke křížení příbuzných psů, což rovněž způsobovalo různé dědičné choroby.

SOUČASNOST
V dnešní době není možno uchovnit jedince, kteří mají dědičně podmíněnou vadu, psy a feny, kteří neodpovídají standardu daného plemene, jedince v prokazatelně špatném zdravotním stavu a jedince agresivní.Webdesign for breeders

© 2014 TOBIGERI kennel. Tvorba stránek pro chovatele